Sanatsal, Sosyal ve Kültürel Faaliyetler

  • Pera Ortaokulu, çocuklarımızın başarısının sadece sınav sonuçlarıyla ölçülmesini reddeden bir eğitim metodunu benimsemiştir. Bize göre asıl başarı; bireyin kendine güvenerek ve ne istediğini bilerek, amaçları doğrultusunda doğru seçimler yaparak çalışması ve mutlu bir insan olma becerisini edinmesidir.

    Çocuklarımızın sosyalleşmelerini, kültür ve sanat sağlar, yaratıcılıkla da oluşturur.Bu alanda farklı bakış açılarının oluşması amacıyla konser salonu, bilgisayar atölyesi, spor salonu, zengin bir kütüphane ile donanmış mekânımızı, öğrencilerimizin kullanımına sunmaktayız.
    Sanat, kültür ve spor dersleri Pera Ortaokulu’nun eğitiminde önemli yer tutmaktadır. Öğrenciler, sanatı, 1800’lü yıllarda yapılmış tarihi bir mekân içinde soluyarak almaktadırlar. Pera Ortaokulu’nda yer alan sanat eserlerimiz ile öğrencilerimizin görsel ve sanatsal algılarının gelişimine katkıda bulunmak önemli amaçlarımız arasındadır.
    Ayrıca, Müzik, Dans, Bale, Yaratıcı Drama, Tiyatro, Etkili İletişim Becerileri, Güzel Konuşma, Şiir, Roman gibi edebi eserlerin incelemesi, Tiyatro ve Sinema Tarihi, Sanat Tarihi gibi derslerin de akademik hayatlarına destek olarak verilmesi, İletişim ve Sunum Teknikleri, Düşünme Eğitimi, Okuma Becerileri ve Yaratıcı Drama dersleri ile sosyal, kültürel alanlarda  bilgi sahibi olarak başarılarının yükselmesi hedeflenmiştir.
    Pera Ortaokulu aynı zamanda güzel sanatlara ilgi duyan yetenekli öğrencilerine, Pera Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde devam edebilme imkanını da sunmaktadır.